Jan Neoral: letadla, létání, simulátory a já ...

Jmenuji se Jan Neoral, ročník 1942, vzděláním jsem elektrotechnik.

Jan NeoralBydlím v Trokavci. Naše obec  se nachází na západním okraji zalesněných Brd, 16 km jihovýchodně od Rokycan, ve výšce 620 m n/m. Silnice za posledním domem obce končí a přechází v polní cestu, která je přehrazena závorou.Tady začíná Vojenský újezd Brdy. Hluboké lesy, vojenský prostor, o němž zmíním více uvnitř těchto stránek postupně. Tak jako ostatně i o Trokavci, o jeho dávné historii a o okolí.

 

Mezi moje hobby patří dnes létání na počítačových simulátorech (poslední je Microsoft FSX), počítače jako takové a veškerá technika okolo nich. Mou největší láskou, už od dětství, bylo ale vždy létání reálné. Možná proto, že jsem dětství a mládí prožil v těsném sousedství letiště Aeroklubu, později Svazarmu. Můj vztah ke křídlům byl možná také vyprovokován - můj strýc  Vít Angetter létal a bojoval ve druhé světové válce proti Hitlerovi a jeho Luftwaffe jako bojový stíhač na Spitfiru u 312. perutě RAF - a já už jako malý kluk se zatajeným dechem poslouchával po válce jeho vyprávění o létání a o leteckých soubojích nad Anglií a Evropou.

Můj sen se splnil. Po "revoluci" jsem udělal výcvik a začal létat jako sportovní pilot.  Na tomto webu bych tedy svým přátelům a také fanouškům křídel chtěl přiblížit létání alespoň na fotografiích a videích, které  jsem měl možnost natočit osobně, či je převzal z jiného zdroje - ale samozřejmě tím neříkám, že to budou stránky jen o  letectví a létání.

Každopádně se předem omlouvám pilotům a lidem, kteří jsou v létání a v technice s létáním spojené jako doma, že možná budu povídat podrobněji o věcech, které oni ovládají daleko důkladněji, nežli já, nebo že se dopustím nějakých nepřesností. Chci létání přiblížit i lidem, kterým se létání líbí, ale moc o něm nevědí.

Budou tu zřejmě i mé názory, stanoviska, politika, souhlas, protesty, komentáře. Život není přece jen jednostranná záležitost, prolíná se jím mnoho situací, z nichž některé ovlivňujeme, jiné ne, některé zveřejnit nechceme, jiné ano. Takže postupně a s mírou.

Nemám tolik technických znalostí a zkušeností s tvorbou webových stránek (ale ani času), abych tyto stránky vypiplával technicky a graficky k dokonalosti. Chci si s tím pohrát, ale nechci se nechat ovládnout - tímto „žroutem času“.

Vybrat pád ve vývrtce, na letounu, zvládám dodnes perfektně - ale umístit tady obrázek doprava, když on se tvrdošíjně vrací doleva - to je věc, která mě zneklidňuje. Mnohdy vzteká.

A snad už jen připomenu, že některé obrázky zde jsou "rozklikávací" levým tlačítkem myši...