Americká základna v ČR 2022

Devátého března 2022 v 11:40 v pořadu “Napřímo s Alexandrem Vondrou a Janem Dobrovským” (zdroj: https://tn.nova.cz/videa/4943-naprimo/210449-naprimo-s-alexandrem-vondrou-a-janem-dobrovskym )

jsem se opět utvrdil v tom, že rčení  “...vyhodili ho dveřmi, vlezl tam oknem...” je některými politiky stále beze studu uplatňováno – a bohužel funguje.

Alexandr Vondra tam ze Štrasburku z obrazovky opět perlil svá demagogická moudra. Padala slova jako “záškodnictví” (o Lubomíru Zaorálkovi), “jednání pod vlivem KGB” (o trokaveckém starostovi, tedy o mně). 

 

Od doby, kdy tehdejší prezident USA Barack Obama upustil 17. září 2009 od záměru vybudovat v Brdech u Trokavce americký protiraketový radar XBR, uplynulo 13 let. Já mám dnes 80 let – a říkám si, že je naprostou ztrátou času poslouchat opět podobné bláboly, jaké jsem od politiků Topolánkovy vlády slýchával “za časů brdského radaru”.

Nakonec mě ale přemohla zvědavost, zda se pan Vondra vzhledem k technologickým změnám a novým vědeckým poznatkům v koncepci protiraketové obrany USA konečně posunul v čase, nebo bude opakovat stejné fráze a nesmysly, jako v letech 2007 až 2009.

Neposunul:

Začíná to okolo jedenácté minuty pořadu:

 

“...tehdy ještě byla příležitost, vlastně získat americkou základnu na území České republiky,  tak, aby to zaplatili Američané, nikoliv my, a aby zařízení tam bylo,  aby chránilo nejen nás, ale i Spojené státy... tak by samozřejmě  Spojené státy braly ty záruky naší bezpečnosti úplně jinak, protože obranu nás by vnímaly zároveň jako obranu sama sebe. Prostě díky Zaorálkovi a dalším jsme tady propásli  unikátní historickou příležitost posílit tu vazbu...”, poučil nás z obrazovky pan Vondra.

 

A hned nastínil, kdo za to může, že tedy jsme tu unikátní  příležitost propásli:

 

“ ...je jenom škoda, že Luboš Zaorálek se tehdy nechal unést tou, dokonce bych řekl,  i tou už tehdy tou aktivní ruskou propagandou,  kdy třeba starosta Trokavce (Jan Neoral, pozn.), to byl  takový jako jeden  z největších odpůrců amerického radaru, tak ten zcela evidentně jednal tehdy pod vlivem ruských dezinformátorů a aktivistů KGB.”

 

V desáté minutě celovečerního filmu o radaru režisérů Klusáka a Remundy s názvem “Český mír”  říkám v Trokavci, že jsem sice proti radaru, ale že kdyby u Trokavce zřídili americkou základnu, například motostřelecké roty či jinou, to že bych uvítal, naučil bych se alespoň anglicky a hrál bych s Američany fotbal. Řekl jsem to veřejně ve filmu a trvám na tom i dnes. Za tohle že by mě KGB tehdy platilo?

 

Pane Vondro, na rozdíl od Vás mám pětileté ukončené vzdělání v oboru radiolokace a radiolokačních antén a šíření elmg. vln. Na rozdíl od Vás, který dodnes docela hloupě a drze pomlouvá ve veřejném prostoru (tv pořadu)  ty, kteří se postavili proti život a zdraví ohrožujícímu XBR radaru mezi obcemi – a přitom technicky ví o něm i dnes asi tolik, co tele o nových vratech, jsem oprávněně, na základě své odbornosti, dané vzděláním, nesouhlasil s mystifikacemi expremiéra Topolánka, který prohlásil, že “...zdravotní rizika radaru jsou vyloučena...

(“Je třeba si uvědomit, že takto rezolutní prohlášení vydal člověk, který je autorem výroku: …já vás ubezpečuju, že z tohoto zařízení nevychází žádné záření.  29. 07. 2008 – prof. Jan Keller, CSc., Publicistika, str.  6”)

Podotýkám, že radar bez vyzařování je na Nobelovku. Na to ještě nikdo nepřišel. Jen Vy, a tehdejší vládní suita přikyvovala.

Pane Vondro, podle vás by pod vlivem KGB by muselo “zcela evidentně jednat” i cca 75 % občanů ČR a také například:

 

Nicolas Sarkozy, francouzský president

Philip Coyle, jeden z nejuznávanějších světových expertů v oblasti vojenského výzkumu, vývoje a testování vojenských technologií a americké obranné politiky, za vlády prezidenta Clintona (1994–2001) náměstek ministra obrany USA, kde řídil oddělení pro testování a hodnocení nových zbraní. Byl nejdéle sloužícím ředitelem tohoto oddělení v celé jeho dvacetileté historii, a v této pozici byl i hlavním poradcem prezidenta USA v otázce komplexního testování a hodnocení zbraňových systémů

Theodor Postol, profesor Stanfordské univerzity v USA, nositel doktorátu z jaderné fyziky, pracoval v Úřadu pro hodnocení zbraňových technologií při Kongresu Spojených států, kde zkoumal metody rozmisťování raket MX, později jako vědecký poradce velitele námořních operací (Chief of Naval Operations). Po odchodu z Pentagonu pomáhal na Stanfordské univerzitě vybudovat výukový program pro studium vývoje zbraňových technologií ve vztahu k obraně a kontrole zbrojení. Nositel dvou ocenění za analýzy protiraketové obrany

Victoria Samson, hlavní analytička Centra pro obranné informace protiraketové obrany USA

Ian Davis, vedoucí analytik britské informačně-bezpečnostní služby

Luisa Morgantini , místopředsedkyně Evropského parlamentu

Stanislav Kaucký, ing., pplk. v. v., dříve vojenský analytik MO ČR

Milan Hlobil,  doc. ing. pplk. v. v., specialista v oboru radiolokační techniky a šíření radiových vln

Petr Pokorný, RNDr., CSc. (fyzik ČSAV)

Jan Musil, CSc., ing., bývalý ředitel Národní referenční laboratoře ČR pro výzkum elektrických polí

Zbyněk Raida, prof. dr. ing., vedoucí Ústavu radioelektroniky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT Brno

Anders Fogh Rasmussen generální tajemník NATO od roku 2009

Jaap de Hoop Scheffer, generální tajemník NATO, který ve svém projevu v Černínském paláci 5. května 2008  podotkl, že “ ...systém nepokryje všechny členské státy, a proto je podle něj „nutné uvážit jiné možnosti komplexnějšího pokrytí“

Avram Noam Chomsky, americký filozof, vědec, profesor na Massachusettském technologickém institutu

Jan Keller, prof., PhDr., CSc.

Evropský parlament,  zejména jeho frakce GUE/NGL

Mayors for Peace, (Starostové za mír), světová organizace starostů pod vedením starosty Hirošimy Tadatoši Akiby a starosty Londýna Kena Livingstona

Liga starostů proti radaru, soustřeďující 85 starostů brdských obcí

zastupitelstvo a rada Plzeňského kraje, kde měl radar být umístěn

Greenpeace, mezinárodní ekologická organizace

Nezákladnám, občanské hnutí

Proreferendumobčanské hnutí

Nenásilí, občanské hnutí

několik desítek českých a mezinárodních organizací, hnutí a stran ( jsou vyjmenovány v Knize “Boj o kótu 718 na straně 26 až 28).

Norsko

Rakousko

Belgie

 

A to jsem vyjmenoval jen malou část významných odborníků, osobností a politiků, stojících tehdy proti radaru.

 

Pan Vondra vůbec s oblibou používá metodu zesměšňování a dehonestace lidí s jiným názorem.  Nejen nyní. Například v pořadu Otázky Václava Moravce, který byl natáčen v Borovně v Brdech 25. srpna 2007 (v sokolovně za účasti občanů brdských obcí), varoval pplk v. v. doc. ing. Milan Hlobil, specialista v oboru radiolokační techniky a šíření elmg. vln, před nebezpečnými účinky parazitního bočního a zadního vyzařování radarové antény na obyvatele okolních obcí.

(Doc. ing. Milan Hlobil vystudoval obor radiolokace v Dělostřeleckém učilišti v Martině a na Vojenské akademii v Brně. V oboru radiolokace pracoval v systému inženýrsko-technické služby protivzdušné obrany a v oblasti výuky a výcviku v armádě, naposledy v roce 2005 jako učitel na katedře radiolokace Vojenské akademie Univerzity obrany v Brně. Spolupracoval na modernizaci radiolokační techniky a při vojskových zkouškách radiolokátorů. Během více než čtyřicetileté práce v oboru měl možnost poznat oblast radiolokace po teoretické i praktické stránce, publikoval především v oblasti modernizace radiolokační techniky a učebních textů pro výuku systémů třídimenzních radiolokátorů a radiolokační techniky.)

 

Odborník na všechno, pan Alexandr Vondra, prohlásil po jeho projevu hlasitě z pódia, že “ten pán asi opravoval v životě nějaké staré ruské radary...”

Pane Vondro, kolik jste vydal odborných článků o radaru, knih, či čehokoliv podobného, že si dovolujete znevažovat světově oceňovaného odborníka? Samozřejmě že se ptám hloupě a zbytečně, ono hubou se nic nevydává. A znevažování těch, co něco umějí a vědí, byla odjakživa vlastnost těch, co toho umějí málo nebo nic.

 

Dolehlo k Vám vůbec, že už i Američané po září roku 2009 otevřeně přiznali, že tento systém (radar XBR na Kwajaleinu, odkud k nám měl být přeinstalován) je zastaralý, neefektivní, na úkor jiných zbraňových systémů, není plně funkční ani v podmínkách imitování falešných cílů, prostě že je nevyhovující.

Cituji: „Statický radar, jako ten doposud plánovaný v České republice, by byl mnohem méně flexibilní než senzory, které máme v plánu využít teď, a které budou mapovat situaci ze vzduchu, z vesmíru i ze země. Nemluvě o tom, že nám v takové kombinaci poskytnou mnohem přesnější data,“ popsal šéf Pentagonu (Robert Gates) údajný hlavní důvod toho, proč se upustilo od výstavby radaru v Brdech. Nový systém, jehož páteří jsou mobilní senzory a antirakety (na souši i na moři), skýtá podle Gatese daleko účinnější obranu. USA prostě přiznaly, že radar nebyl jak z technického, tak mezinárodně bezpečnostního hlediska to pravé, co by mělo stát uprostřed Evropy, a že existuje i jiný, mnohem účinnější způsob, jak dosáhnout potřebné úrovně protiraketové obrany.

 

Nebo: (Právo, 18. září 2009)

„Protiraketová obrana se nezastavila, to říká i prezident Obama, pouze bude modifikována podle nového zvážení poté, co byly zhodnoceny všechny aspekty. Hrozba trvá a je potřeba se přizpůsobit její nové formě. To znamená, bude tu koncentrace na hrozby raket středního a krátkého doletu. Radar na našem území nyní do této koncepce nezapadá,“ shrnul ministr obrany ČR Barták.

 

Nebo: (Právo, 18.září 2009)

Podle (prezidenta) Jana Fischera Američané ukončili projekt, protože přehodnotili hrozby. „Ty nyní spočívají hlavně v hrozbě raket středního a krátkého doletu,“ uvedl premiér. „Výsledek hodnocení v žádném případě neznamená ústup od projektu protiraketové obrany, ale naopak posílí a zefektivní ochranu celé Evropy. V dané architektuře se nepočítá s typem radaru, o kterém se uvažovalo v ČR ... Případná česká účast prý bude záviset na iniciativě Prahy. Samozřejmě ČR bude zapojena do plánů protiraketové obrany nějakým způsobem,“ řekl pak Fischer.

 

Takže jak, pane Vondro? Gates, Obama, Fischer, Barták a řada dalších politiků a vědců uvedla již koncem roku 2009, že radar už není žádoucí, nevyhovuje, nepočítá se s tímto typem radaru, nezapadá už nyní do sledované koncepce protiraketové obrany USA, bude to jinak,  jinými prostředky, jinou formou.

 

Odvolání radaru americkým prezidentem mělo za následek zlostné výkřiky našich koaličních politiků. Proti těmto zlostným výkřikům lze postavit tehdejší rozvážná slova generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena z téže doby: „Považuji to za pozitivní krok. Nové americké plány zlepší zapojení všech států NATO.“

 

 

 

Teď trochu z jiného soudku:

(V lednu 2011 zveřejnilo ministerstvo financí,  že má podezření, že se při zakázkách spojených s přípravou českého předsednictví v Radě EU  ztrácely peníze, minimálně 500 milionů korun. Společností, která měla peníze neoprávněně získat, měla být společnost ProMoPro, která zajišťovala audiovizuální služby. Faktická zodpovědnost není jasně určená, ale z pozice místopředsedy vlády pro evropské záležitosti, kterým v té době byl, měl hospodaření v této souvislosti na starosti Alexandr Vondra.  Ten však jakékoli své pochybení odmítal i po vytrvalém tlaku koaličních partnerů…Některá média spekulovala, že původní kontrola, která kauzu odstartovala, byla pomsta Miroslava Kalouska za Vondrovo rozkrývání korupčních kauz na ministerstvu obrany. V červnu 2015 soud uložil trest sedmi jednatelům firem, které se na zakázce podílely, včetně společnosti ProMoPro, tři obviněné úředníky zprostil viny. Stát vyčíslil vzniklou škodu na 938 milionů korun, v řízení byla prokázána částka nejméně 327,5 milionu za činnosti, které nebyly provedeny nebo se zakázkou nesouvisely. Vondra v kauze vystupoval jako svědek.

 ...Z funkce (ministra obrany) odstoupil 28. listopadu 2012, protože podle vlastních slov ztratil důvěru veřejnosti. Jedním z důvodů jeho nepopularity bylo prosazování výstavby brdského radaru navzdory nesouhlasu většiny obyvatelstva. )

Převzato doslovně z Wikipedie, kráceno.

Zajímavým přírodním úkazem je, jak  mnozí čeští politici, kteří americký radar v Brdech násilně a proti vůli vlastních občanů prosazovali, občany zjevně pohrdali a jejich hlasy naprosto nebrali v úvahu, se dnes opět otřepali, a namísto toho, aby vycházeli jen za šera, beze studu se pohybují ve vrcholných funkcích vládních nebo parlamentních, či, ve Vašem případě,  europarlamentních.

 

Pan Vondra, v  letech 2004 až 2006 odborný asistent The German Marshall Fund of the U.S. a jednatel a konzultant mezinárodní firmy Dutko Worldwide Pratur, s. r. o., která v americkém kongresu zastupovala zájmy různých firem, včetně zbrojařských,  nechal těch 13 let proběhnout okolo, aniž by si své demagogické a mnohdy arogantně laické názory na základě dalších odborných i politických poznatků (o radaru XBR)  opravil. Bez skrupulí však nezanedbal vlastní politický výtah a už je opět před kamerami a poučuje. V tomto konkretním případě vlastně drze pomlouvá.

 

Toto  je tedy ve skutečnosti politik Vondra – jede stále to svoje: Zejména jeden “záškodník” a “jeden aktivisty KGB vedený trokavecký starosta” zničili “unikátní historickou příležitost” umístit do Brd zdraví ohrožující kwajalejnský křáp, prokazatelně  už tehdy (podle slov amerických politiků, včetně ministra obrany USA  po září 2009)  technologicky překonaný a prakticky  skoro nefunkční pro systém Hit-to-kill (kinetický zásah do cíle vysokou rychlostí bez výbušné vlastní nálože – při rychlosti řádově 4 km/sec.).

A takové detaily, jako že  17. března 2009 Topolánkova vláda stáhla smlouvy k radaru ze Sněmovny, protože neměla k ratifikaci parlamentem většinu, to je pro pana Vondru nepodstatné.

 

Pane Vondro, ta nenávist k výše uvedeným dvěma odpůrcům tehdejšího radaru z Vás na obrazovce přímo “vyzařovala”. Není to od Vás hezké, že jste všechny ostatní odpůrce (viz výše) brdského radaru vynechal a nepojmenoval. Přece museli být rovněž placeni KGB, ne? Ale na to byste potřeboval několik hodin – a chápu, že tolik vysílacího času Vám nikdo nedá.

 

 

(Doporučuji Vám, pane Vondro, pročíst si knihu “Boj o kótu 718”, kterou  Evropský parlament  (že by také placený KGB?) velkým nákladem (3000 ks) vytiskl. V ní světoví odborníci vysvětlují mimo jiné, proč je radar XBR svou frekvencí řádově GHz tak nebezpečný svému okolí až do vzdálenosti několika desítek km a proč je v uvedeném systému nefunkční. Proč musí tyto radary stát například v Thule Air Force`s Base v Grónsku v krajině ledu a sněhu, nebo na maličkém ostrůvku Kwajalein v Tichomoří a nemohou být uprostřed brdských obcí.

Příliš ovšem nedoufám, že byste z toho cokoli pochopil a své pomluvy odvolal. Ony vás totiž živí.

 

Kniha je zdarma ke stažení na   https://www.ulozto.cz/x26r6bw/boj-o-kotu-718-s-barevnou-prilohou-pdf ).

 

No a pokud se týče záměru paní ministryně Černochové, jímž je americká základna na území ČR:

- Takto se to jistě neřeší. Chci základnu, dám to do médií, a pak to někdy sfouknu i na vládě a v USA, až tam pojedu?

- Nic nenasvědčuje tomu, že by Američané přemýšleli nad nějakou základnou v ČR. Spíše si myslím, že hledají, jak v angličtině vyjádřit diplomaticky, co si o tom myslí.

- Pokud by se ovšem ČR, USA a NATO  překvapivě domluvily a vyslovily se pro základnu, (pokud to nebude XBR radar, který vyzařuje do okolí), budu z těch, kdo souhlasí. Jsme členy NATO, tak se podle toho chovejme.

 

Jan Neoral

exstarosta Trokavce

19.4.2022

www.jan-neoral.cz

 

 

..

Diskusní téma: Americká základna v ČR 2022

Datum: 22.05.2022

Vložil: Šárka Kosková

Titulek: Je horší zbraň než pomluva - pravda. (Ch.M.de Talleyrand)

Plně souhlasím, vím, že ses radarovou kauzou zabýval dlouhodobě, a na rozdíl od mnoha diletantů toho o celé problematice víš opravdu hodně, jako u nás málokdo. Ostatně každý si to může ověřit ve tvé jedinečné publikaci BOJ O KÓTU 718, která situaci kolem amerického radaru objektivně a detailně mapuje.

Datum: 28.04.2022

Vložil: Jarda kráčmar

Titulek: Oprava

a podobné kecy. Našel jsem zajímavou věc:, Po Mnichovské konferenci , po 45. ročníku Mnichovské bezpečnostní konferenci, přinesla média:
(7.2.2009) : "Vondra i Parkanová prakticky vyloučili, že by radar v České republice nakonec instalován nebyl. Jones podle nich takovou možnost ani nenaznačil. Vondra však připustil, že by do projektu mohlo být zapojeno Rusko. "Má smysl orientovat protiraketovou obranu tak, aby tu byla skutečně nabídka nějaké spolupráce s Ruskem. K tomu jsme se vždycky stavěli otevřeně," prohlásil Vondra."

A heleme se: Vondra se ,,stavěl otevřeně ke spolupráci s Ruskem,, . Asi si myslel, že se dnes zapomene, jak mluvil tehdy.

Datum: 28.04.2022

Vložil: Jarda Kráčmar

Titulek: A přece je co dodat

Saša Vondra dnes říká, že kdo spolupracuje s Ruskem, nebo by chtěl, podléhá aktivistům KGB

Datum: 28.04.2022

Vložil: Jarda Kráčmar

Titulek: Co dodat?

Není k tomu ani co dodat. Vzpomínám na velkohubé a arogantní řeči Saši Vondry tehdy v létech, kdy se jednalo o ten americký radar v Brdech. Je to prostě odporně užvaněný politik, který jako virtuální Cagliostro kráčí dějinami a je prakticky nezničitelný. Všechno ví a všechno zná. Kdyby nebylo jeho kamaráda Havla, z jehož podstaty tento vychytralý politik tyje dodnes, už by dávno po něm ani pes neštěkl. Lidi ho nezajímají. Jak je to v té knize: To je jedno, že jsou lidi proti radaru, prostě to tu bude a hotovo. Řekl on.

Přidat nový příspěvek