Fotogalerie

Sem budu vkládat fotografie, které se neuplatnily přímo v některém z článků. A také ty, které se mi porůznu povalují doma, jednak v počítači jako soubory, jednak v knihovně či v šuplících ve formě klasických papírových obrázků. Ty na papíře samozřejmě časem blednou,  jsou osahané, pomačkané - takže tady jim alespoň bude dobře. Tady nestárnou.

Ty papírové postupně převádím na elektronické. Probírám se jimi, některé držím chvíli v ruce a vzpomínám nejen jak byly pořízeny, ale i jak byly vyrobeny. To jsem v kokpitu nebo na letišti, nebo i jinde udělal "cvak", takovým čudlíkem na foťáku. Až se to udělalo šestatřicetkrát, byl kinofilm na konci. Vyjmul jsem ho, uložil do krabičky zajištěné proti světlu a ta se zanesla do obchodu, kde film vyvolali. Za týden jsem se dostavil zase tamtéž, a paní udělala průpiskou na okraj políčka filmu tolik čárek, kolik jsem si přál obrázků. Na malém negativu jsem stejně většinou nepoznal, o jaký obrázek jde, tak jsem nechal udělat z každého políčka negativu jeden obrázek. A zase za týden jsem si přišel pro výsledek...

Dnes je to jiné. I malé dítě ví, jak se fotí, přenáší do počítače, posílá e-mailem. Všechno to zná. Co asi nezná, je pojem "kinofilm".

Až v závěru mého létání se dala malá kamera připevnit na sluchátka, a mohl jsem točit let z kokpitu - kam jsem otočil hlavu, tam se kamera dívala. škoda, že tehdy ještě nebyly kamery tak miniaturní a kvalita záznamu v HD, jako je tomu dnes. Videa mohla být lepší. 

 

Seznam fotogalerií