Počítače, Software

Poznámky k programům, software a pomoc s problémy:

(V této pasáži se rád podělím s ostatními o některé zkušenosti, jež jsem získal laborováním a vztekáním se nad "neuchopitelnem" některých software. Přestože někomu třeba "to chodilo" na první pokus, stávalo se, že mně nikoliv, ať jsem s tím dělal co dělal. Mnohdy jsem po pár dnech došel k výsledkům systémem "pravá ruka levé ucho", ale podstatné bylo, že se to rozjelo. Je jisté, že se nad mými pokusy a z nich vycházejícími návody budou světaznalí pécéčkaři smíchem tlouct do hlavy, ale to je mi lhostejné. Jestli některý z mých poznatků pomůže alespoň jednomu nešťastníkovi, který něco nemůže v PC nastartovat, pak tato stránka splnila svůj účel).
 

Převod knižních souborů s příponou  .pdb  do formátu  .txt , nebo  .docx :

 

     Mou oblíbenou četbou v dětství byl "Tarzan z rodu Opů" od Edgara Rice Burroughse. Příběh měl šest dílů, šest silných knih. Naposledy jsem je četl před 57 léty, tedy přibližně v mých patnácti. Našel jsem teď "free" mnoho knih, včetně Tarzana a dalších - romány, historické, sci-fi, dobrodružné, detektivky – ale i literaturu faktu a dokumentů. 

     Bohužel, vše je vesměs ve formátu  .pdb. Nehodlám z českého důchodu kupovat čtečku, když mám PC a tablet Samsung. Jenže PC ani tablet si s příponou .pdb neporadil a namísto textu tvrdošíjně předkládal hieroglyfy, nebo rovnou sdělil, že převod nelze uskutečnit.

Na internetu  jsem našel mnoho SW převodníků z  .pdb do  .pdf, .docx, .doc, .txt, i do formátů e-knih, ale žádný nepřevedl  .pdb bezchybně. Vesměs chybělo v textu "ž", nebo "š", přičemž ostatní diakritika  v textu byla v pořádku. Podle chatů mělo mnoho lidi totožné problémy a byli stejně jako já navztekaní.

Posléze jsem došel k řešení: stáhnout  z   https://www.slunecnice.cz/sw/simple-palm-doc-konvertor/,  tzv. "Simple Palm Doc Konvertor (pdb) 1.0.7".

Velikost 1,44 MB. Simple Palm Doc Konvertor je jednoduchý nástroj, který konvertuje text mezi formáty PDB, TXT a DOCX. Pro konverzi lze zvolit jakékoliv kódování. Program se neinstaluje. Stáhne se zazipovaný, rozbalí se do libovolného adresáře, já jej mám v adresáři "Knihy", někam mimo operační systém C://.

Po rozbalení tam budou tři soubory, jeden má příponu  .exe. Jeho zástupce zkopíruji na plochu jako ikonku. (Mně se na plochu zkopíroval zástupce automaticky při rozbalování zipu).

     Další postup je jednoduchý: Ikonkou na ploše spustím program. V tabulce  nalevo nahoře kliknu na Load file, v tabulce najdu soubor knihy .pdb, který chci převádět, a a zamodřím jej. Dole vpravo najdu převod do WordDokument(docx), a dám Otevřít. Objeví se převedený text knihy, lze ho číst. Pak kliknu na Save File , dopíšu si název knihy, jaký chci, a v řádku "Uložit jako typ" kliknu  jako Word , nebo TXT a dám Uložit.

Pak si ten  .docx soubor najdu, a zkopíruji do adresáře, kde jej chci mít, tedy třeba "Knihy". Tam už mohu soubor číst v PC v adresáři jako  .docx nebo .txt. Pak připojím kablíkem k počítači tablet (kablík USB a MicroUSB), najdu v Průzkumníkovi tablet, v něm adresář, kam chci dodat knihy, nebo si jej vytvořím, a přes  CTRL C a CTRL V převedu soubor  .docx nebo  .txt do tabletu.

      V tomto stavu ovšem stránka knihy v tabletu běhá sem a tam, není vycentrovaná, oříznutá, lze ji zmenšit a zvětšit, ale to uřezává konce řádků. V mém tabletu Samsung tedy kliknu při otevřené knize na tlačítko nalevo od hlavního tlačítka (které ma funkci "Domů"), a objeví se tabulka s několika možnostmi. V ní kliknu na "Přizpůsobit text" – a stránka se automaticky vystředí, zvětší tak, aby stránka byla správně ořezaná a s dostatečně velkým písmem. Pak už jen palcem posunuji na stránku další, přitom sedí text přesně v rámečku. Pokud znovu zavolám tlačítkem tabulku a dám  "Zvětšení/Zmenšení", objeví se jezdec, kterým mohu zvětšovat či zmenšovat písmo – fantastické je, že se stránka sama ořezává (mám na mysli řádky) tak, že se konce řádků při zvětšení neskryjí za okraj, ale přesunou se automaticky na řádek další. 

     A je to. Jak jednoduché, milý Watsone?

 

Čtení knihy se souborem  .pdb přímo v počítači:

     Ještě je jiná možnost pro čtení knihy s příponou  .pdb, a to přímo v počítači. Jestliže počítač neumí otevřít  přímo  .pdb soubor knihy, otevřeme jej v jiném programu, a to v Palm Reader. Ten se stáhne free ze  https://pdb.3tecky.cz/20-palm-reader. 

Na této stránce klikneme v textu na barevně odlišený odkaz download link #1 . Stáhneme soubor  PalmReaderWin.exe. Po jeho spuštění v počítači dostaneme na plochu ikonu Palm Reader. Tou se spustí program, v němž klikneme na File, pak na Open, vyhledáme v tabulce soubor knihy v  .pdb. Typ souboru (Files of type) ponecháme v tabulce na  Palm database (*.pdb), a klikneme na Otevřít.  Kniha se otevře ve zvláštním okně a je ke čtení, lze dokonce měnit pozadí, barvu knihy a podobně, podle Menu. 

Převod do tabletu nebo mobilu není samozřejmě tímto programem možný, slouží jen pro počítač.